Wyposażenie placu zabaw – podpowiadamy, co będzie strzałem w dziesiątkę!

Plac zabaw to miejsce nastawione na rekreację. Podczas jego projektowania należy więc zrobić wszystko, aby przyciągał osoby w szerokim przedziale wiekowym. Kluczowe jest zatem przede wszystkim umieszczenie w nim obiektów, które zapewniają ruch, ćwiczenia i dają możliwość uprawiania gier zespołowych. O czym dokładnie mowa? Tego dowiesz się po przeczytaniu dzisiejszego wpisu. Odpowiemy w nim w szczególności na pytanie o to, na jakie wyposażenie placu zabaw warto postawić.

O czym warto pamiętać podczas projektowania placu zabaw?

Pamiętasz jeszcze place zabaw z lat dziewięćdziesiątych? Wówczas, aby zgromadzić mieszkańców, wystarczyła jedna huśtawka i karuzela. Dziś niestety to stanowczo za mało. W dobie różnorodnych atrakcji dostępnych na każdym kroku potrzeba bowiem czegoś więcej, aby przyciągnąć dzieci i młodzież.

Podczas tworzenia placu zabaw wymaga się więc odpowiedniego zaprojektowania i rozmieszczenia urządzeń. Atrakcyjność wyposażenia oceniania jest przede wszystkim z punktu widzenia dzieci. Okazuje się bowiem, że to, co podoba się dorosłym, nie zawsze spotyka się z fascynacją najmłodszych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej na placach zabaw spotyka się obiekty mocno wpływające na wyobraźnię. Są to m.in. zabawki zrobione na wzór zamku czy też statku. Nie brakuje również takich, które stanowią wyzwanie fizyczne.

Warto jednak pamiętać, że plac zabaw to miejsce, które służy dzieciom do spędzania wolnego czasu i zabawy. Powinno być więc przede wszystkim bezpieczne, co ograniczy ryzyko wypadków. Należy zatem stawiać na odpowiednio trwałe wyposażenie, które odznacza się wysoką jakością. Ważne jest też, aby później regularnie sprawdzać jego stan i dokonywać ewentualnych konserwacji oraz napraw.

Co wchodzi w skład placu zabaw?

Czy wiesz o tym, że wyposażenie placu zabaw to nie tylko zabawki? Na miejsce to składa się wiele elementów – zarówno atrakcji dla dzieci, jak i produktów dodatkowych – przy czym każdy z nich pełni istotne funkcje. Te podstawowe to przede wszystkim:

nawierzchnia – powinna być miękka, aby zapewnić bezpieczeństwo. Ograniczy to ryzyko poważnych urazów;

ławki – zapewniają komfortowe warunki do odpoczynku i pilnowania dzieci;

kosze na śmieci – pozwalają zachować porządek;

tablice – można na nich umieszczać ważne informacje czy też regulamin placu;

oświetlenie – umożliwia korzystanie z placu po zmroku;

zieleń – podnosi wartość estetyczną danego miejsca. Pamiętaj jednak, aby w okolicy placu zabaw nie umieszczać roślin niebezpiecznych, jak np. gatunki trujące lub posiadające kolce;

ogrodzenie – wyznacza granicę, w której dzieci mogą się swobodnie bawić. Znacząco podnosi to bezpieczeństwo, poprzez zapewnienie dodatkowej ochrony przed ruchem rowerowym i samochodowym oraz utrudnienie dostępu obcym osobom.

Coraz częściej na placach zabaw umieszcza się też obiekty dostosowane także do młodzieży i dorosłych. Wśród nich znajdują się zwłaszcza urządzenia do fitnessu na świeżym powietrzu, a także produkty rekreacyjne w postaci stołów do różnorodnych gier.

Na jakie wyposażenie placu zabaw warto postawić?

Nowoczesne place zabaw mają stanowić miejsce dla osób w każdym wieku. Podczas wyboru wyposażenia należy więc zadbać o dużą różnorodność. Im więcej atrakcji, tym lepiej, gdyż jeśli plac będzie mało urozmaicony, to niestety szybko znudzi się najmłodszym.

Tworząc taką aranżację, na samym początku podziel przestrzeń na strefy, tak aby dzieci młodsze i starsze nie zakłócały sobie wzajemnie zabawy. W każdej z nich umieść urządzenia adekwatne do wieku użytkowników. Zadbaj przy tym o jak największe zróżnicowanie.

W przypadku najmłodszych absolutnym hitem są piaskownice, huśtawki, sprężynowce lub też małe zjeżdżalnie. Jeśli zaś chodzi o starszaki, to potrzeba im nieco trudniejszych wyzwań. Tym samym zwykle są one zachwycone urządzeniami sprawnościowymi, karuzelami, wyższymi zjeżdżalniami i elementami do wspinaczki.

Rozwiązania dla dorosłych

Dorośli, którzy pilnują swoich dzieci podczas zabawy, też chcieliby skorzystać z możliwości placu zabaw. W końcu im także należy się chwila relaksu – zwłaszcza po męczącym dniu w pracy. Pomyśl więc o wyposażeniu placu w obiekty, które im to umożliwią.

Konieczne są przede wszystkim ławeczki, które zapewniają komfortowe warunki do odpoczynku. Można na nich wygodnie usiąść i odpocząć. Coraz częściej spotyka się też stoliki. Są przydatne szczególnie wtedy, gdy rodzic chce popracować lub poczytać książkę.

Na tym jednak możliwości się nie kończą. Niektórzy chcą bowiem spędzić czas bardziej aktywnie. W takiej sytuacji sprawdzi się np. siłownia plenerowa. Obecnie na rynku spotkać można wiele różnorodnych urządzeń, które pozwalają wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu. To dlatego, że stale rośnie zainteresowanie takimi miejscami. Nie zawsze jest czas, aby pójść na siłownię, czy też ćwiczyć w domu, a tak można jednocześnie doglądać dzieci i wykonywać ćwiczenia. Dużym powodzeniem cieszą się również stoły do różnorodnych gier na zewnątrz. Pozwalają w ciekawy sposób spędzić czas ze znajomymi. Nie oznacza to jednak, że atrakcje te zarezerwowane są tylko dla dorosłych. Okazuje się bowiem, że z chęcią korzystają z nich także dzieci i młodzież.

Jak widzisz, warto odpowiednio przemyśleć wyposażenie placu zabaw. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że przyciągnie szerokie grono użytkowników. Jeśli zajmujesz się aranżacją takiego miejsca, koniecznie zajrzyj do naszego e-sklepu. Dysponujemy wieloma ciekawymi rozwiązaniami – być może któraś z naszych atrakcji okaże się strzałem w dziesiątkę i zechcesz z niej skorzystać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl