Siłownie dla niepełnosprawnych – jak je wyposażyć i dlaczego warto o nie zadbać?

Osoby z ograniczeniami zdrowotnymi często mają trudności w znalezieniu miejsca do ćwiczeń. Dlatego inicjatywa, jaką są siłownie dla niepełnosprawnych, ma nieco poprawić sytuację i umożliwić im prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia. Pomysłodawcy chcą, aby siłownie były dostępne dla wszystkich i żeby każdy mógł ćwiczyć według własnych możliwości. Poniżej szczegółowo omówimy ten temat. Wyjaśnimy m.in. to, dlaczego warto stawiać na tego typu inwestycje, gdzie w szczególności powinny się one znajdować oraz jakie powinno być ich wyposażenie.

Dlaczego warto stawiać na siłownie dla osób niepełnosprawnych?

Ludzie niepełnosprawni fizycznie mają ograniczoną możliwość ruchu, a co za tym idzie – ograniczoną możliwość uprawiania sportu. Aby mogli oni czerpać korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej, potrzebują dostosowanych do ich potrzeb miejsc i sprzętów. Właśnie dlatego warto stawiać na siłownie dla osób niepełnosprawnych.

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Tego typu strefa fitness wyposażona jest w niezbędne urządzenia i sprzęt, który umożliwia ćwiczenia osobom z różnymi dolegliwościami. Pomyślano również o tych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Największym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza siłownie zewnętrzne. Dlaczego? Ponieważ są one łatwo dostępne i każdy może z nich korzystać. Można przy tym spędzić czas na świeżym powietrzu – co jest ważne zwłaszcza w czasie, kiedy pogoda za oknem zachęca do tego, aby wyjść na zewnątrz.

Co więcej, w ten sposób zapobiega się dyskryminacji. Wiele osób niepełnosprawnych czuje się odrzuconych przez społeczeństwo. Siłownie dostosowane do ich możliwości mogą więc zmniejszyć bariery i pomóc im w integracji. Warto też pamiętać o tym, że pomimo ograniczeń osoby te mają takie same potrzeby fizyczne, jak inni – dlatego korzystanie z siłowni może być dla nich bardzo ważne.

Gdzie powinna znajdować się siłownia zewnętrzna dla niepełnosprawnych?

Osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do korzystania z siłowni, jak osoby pełnosprawne. Niestety w praktyce często spotykamy się z sytuacją, w której dostęp do takich miejsc bywa mocno ograniczony. Wynika to z braku dostosowania wyposażenia do potrzeb osób z ograniczeniami. Na szczęście jest to problem, który można łatwo rozwiązać za pomocą zewnętrznej siłowni dla osób niepełnosprawnych. Warunek jest jednak jeden, a mianowicie – zostanie ona umieszczona w odpowiednim miejscu. Jakim?

Przede wszystkim powinno być ono łatwo dostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Wówczas będą one mogły bez problemu do niego dotrzeć i skorzystać z urządzeń. Odpowiednim miejscem na tego typu siłownię zewnętrzną są zwłaszcza obszary, w których takie osoby poruszają się na co dzień. Mowa tutaj np. o bliskim sąsiedztwie ośrodków rehabilitacyjnych, szkół specjalnych, domów spokojnej starości czy też domów pomocy społecznej. Dzięki temu użytkownicy siłowni będą mogli korzystać z niej bez konieczności poruszania się po mieście.

Jakie powinno być wyposażenie siłowni dla osób z ograniczeniami ruchowymi?

Siłownia zewnętrzna dla osób niepełnosprawnych powinna być bezpieczna i funkcjonalna. To dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać wyposażenie. Stawiaj na sprzęt dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zapominaj przy tym o urządzeniach do ćwiczeń dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Ich konstrukcja powinna pozwolić na to, aby treningi wykonywane były samodzielnie, bez pomocy osób trzecich.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, sprawdź dokładnie jakość produktu. Zwróć uwagę na to, aby był on nie tylko estetyczny, ale też solidnie wykonany. Dzięki temu unikniesz kosztownych napraw lub wymiany oprzyrządowania na nowe. Najważniejsze jest jednak to, że taki sprzęt musi być przede wszystkim bezpieczny dla jego użytkowników. W ten sposób możesz zapobiec ewentualnemu wypadkowi spowodowanemu wadliwością wyposażenia siłowni.

Stawiaj tylko i wyłącznie na urządzenia posiadające stosowne certyfikaty. Musisz bowiem wiedzieć, że każde takie miejsce musi spełnić odpowiednie wymogi, aby w ogóle mogło funkcjonować. Kluczowe jest przede wszystkim to, żeby na siłowni było bezpiecznie. Gwarancję na to dają właśnie tego typu dokumenty. Produkty nimi oznaczone są solidne i trwałe. To przekłada się na to, że ćwiczenia są wykonywane w pełni bezpiecznie.

Ważną kwestią jest także właściwe oznakowane. Powinno ono uwzględniać nazwę danego sprzętu oraz zasady korzystania. Tylko wtedy można mieć pewność, że osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich korzystają z urządzeń przeznaczonych właśnie dla nich oraz robią to w sposób właściwy.

Jeśli chcesz skompletować odpowiednie wyposażenie strefy fitness, uwzględniając przy tym również osoby niepełnosprawne, to koniecznie zajrzyj do naszego e-sklepu. W przygotowanej przez nas ofercie znajdziesz bogaty wybór różnorodnych urządzeń. Mamy wyłącznie certyfikowane sprzęty, które odznaczają się najwyższą jakością.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl