Siłownia zewnętrzna - urządzenia, z których warto korzystać

Niewątpliwie ćwiczenia na świeżym powietrzu niosą ze sobą wiele korzyści. Przeprowadzone badania potwierdziły, że aktywność fizyczna na zewnątrz powoduje lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Większości osób treningi outdoorowe kojarzy z jazdą na rowerze czy bieganiem. Rozwiązaniem może być jednak także siłownia zewnętrzna. Urządzenia, jakiego rodzaju się tam znajdują? Z jakiego sprzętu warto korzystać?

Siłownie zewnętrzne i ich zalety

Siłownie plenerowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Spotkać je można obecnie w wielu parkach i na osiedlach mieszkaniowych. Siłownia zewnętrzna to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wykonać kompletny trening całego ciała, a jednocześnie zależy im na skorzystaniu z ładnej pogody. Jednak nie każda siłownia outdoorowa jest skonstruowana w taki sam sposób.

Jakie zalety niesie ze sobą trening na świeżym powietrzu? Dlaczego w ogóle warto ćwiczyć na zewnątrz? Na pewno taki trening poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego i pozwala na dotlenienie organizmu. Duża dawka tlenu sprawia, że wiele osób na siłowni plenerowej może ćwiczyć znacznie wydajniej. Zresztą tego typu siłownie zazwyczaj zlokalizowane są na terenach zielonych. Otoczenie przyrody sprawia, że ćwiczenia nie są męczące, ale wręcz relaksujące. Poza tym w słoneczne dni w ten sposób można dostarczyć do organizmu cenną witaminę D.

Siłownia zewnętrzna - urządzenia, które powinny się tam znaleźć

Jakie urządzenia powinny znaleźć się na siłowni plenerowej? Przede wszystkim powinien być to zawsze sprzęt wysokiej jakości. Urządzenia znajdujące się na siłowni zewnętrznej są przez cały czas wystawione na działanie różnych czynników pogodowych. Muszą być więc odporne na wilgoć czy intensywne promieniowanie ultrafioletowe.

Dodatkowo sprzęt wykorzystywany w tym przypadku powinien być uniwersalny. W skład siłowni outdoorowych muszą wchodzić urządzenia, które ćwiczą różne grupy mięśni. Dobrze jeśli są one dopasowane do sprawności różnych osób. Uwzględnić tutaj łatwo także seniorów i osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.

Siłownia zewnętrzna - jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej?

Jakie sprzęty mogą wchodzić w skład siłowni plenerowych?

1. Rowerki - klasyczne modele stacjonarne. To bardzo proste urządzenia, które pozwalają na wykonanie treningu aerobowego.

2. Orbitreki - to urządzenie doskonale znane większości osób z klasycznych siłowni. Pozwala na wykonanie treningu aerobowego, który angażuje całe ciało.

3. Biegacze - to przyrząd, który spotkać można na większości siłowni plenerowych. Jest to sprzęt służący do ćwiczenia nóg, rozciągania dolnych partii ciała i wykonywania treningu cardio.

4. Wahadła - ćwiczą mięśnie brzucha, plecy oraz biodra.

5. Twistery - niepozorne urządzenie przeznaczone do ćwiczenia i zwiększania mobilności stawów biodrowych.

6. Wioślarze - zwane także ergometrami. Są to maszyny służące do wiosłowania, które wzmacniają górne partie ciała, a w szczególności plecy. Pozwalają na wykonanie skutecznego treningu wytrzymałościowego.

7. Drabinki, obręcze i barierki - praktyczne urządzenia, które wykorzystywane są na wielu siłowniach zewnętrznych. Cieszą się sporą popularnością wśród fanów treningu kalistenicznego.

Czy korzystanie z siłowni zewnętrznej jest bezpieczne?

Siłownia zewnętrzna ma do zaoferowania ciekawe urządzenia. Jednak czy taki trening jest bezpieczny? Okazuje się, że nie ma się czego bać. W praktyce sprzęty używane w siłowniach plenerowych wykorzystują na ogół ciężar ciała użytkownika. Nie można więc przesadzić z intensywnością ćwiczeń. Dodatkowo na urządzeniach powinna zawsze znajdować się odpowiednia instrukcja, która wyjaśnia, jak należy z danego sprzętu korzystać. Trzeba się do niej oczywiście stosować.

Dlaczego siłownie plenerowe są tak popularne?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na mięśnie i stawy, a przy okazji poprawiają koordynację ruchową. Stymulują prawidłowy rozwój fizyczny w przypadku dzieci i nastolatków. Skutecznie zapobiegają wielu schorzeniom, które wynikają z aktywności zawodowej.

Gimnastyka na świeżym powietrzu ma sporo zalet. Siłownie zewnętrzne szybko zdobyły dużą popularność. Są bowiem powszechne, ogólnodostępne i nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania, aby móc z nich korzystać. Zaliczane są do grupy sprzętu rekreacyjnego. Standardowa siłownia zewnętrzna oferuje urządzenia, które są przeznaczone w zasadzie dla każdego.

Z siłowni plenerowych z powodzeniem korzystać można samodzielnie. Konstrukcja urządzeń nie pozwala bowiem na przygniecenie czy zmiażdżenie ćwiczącego. Są to sprzęty bardzo proste w obsłudze. Co ciekawe, siłowni outdoorowe pełnią przy okazji funkcję integracyjną. Pozwalają bowiem na nawiązywanie kontaktu z innymi osobami z nich korzystającymi.

W przypadku urządzeń zewnętrznych w każdej chwili można przerwać wykonywanie ćwiczeń i nie wiąże się to z żadnymi konsekwencjami. To bardzo ważne dla osób starszych czy po różnego rodzaju urazach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl