Narciarz – sprzęt do ćwiczeń na zewnątrz. Dowiedz się, jakie ma zalety

Siłownie zewnętrzne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego – aktywność fizyczna jest niezwykle zdrowa zarówno dla ciała, jak i dla umysłu. Włodarze wielu miast zdają sobie z tego sprawę, dlatego inwestują w rozwój plenerowych miejsc z przyrządami do ćwiczeń, dając mieszkańcom możliwość zadbania o kondycję. Jednym z najpopularniejszych sprzętów outdoorowych jest tzw. narciarz. Do czego służy i jak wybrać ten sprzęt? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Siłownie plenerowe – dlaczego warto w nie inwestować?

Choć większość ludzi ceni aktywność fizyczną i dostrzega jej pozytywny wpływ na zdrowie, to nie każdy może pozwolić sobie na zakup profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń do domu. Siłownia plenerowa to doskonała, darmowa alternatywa dla klasycznego klubu fitness. Jest ogólnodostępna, dzięki czemu każdy sam może zdecydować, jak długo i z jaką częstotliwością chce trenować.

Niezależnie od wielkości miasta, warto zainwestować w rozwój miejsc wyposażonych w profesjonalny sprzęt siłowy – zachęcanie mieszkańców do aktywności fizycznej to troska o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Nawet niewielki, a regularny wysiłek może skutecznie poprawić kondycję, krążenie krwi, a także pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. To szczególnie ważne w przypadku osób starszych oraz młodych ludzi prowadzących siedzący tryb życia.

Korzystanie z siłowni plenerowych jest także korzystne dla osób samotnych – to niesamowita okazja do nawiązania nowych znajomości!

Czym jest narciarz – sprzęt do ćwiczeń?

Jednym z popularniejszych przyrządów treningowych do siłowni plenerowych jest narciarz. To sprzęt do ćwiczeń przypominających do złudzenia klasyczny trening na nartach biegowych. Znajduje się w niemal każdej, dobrze wyposażonej siłowni outdoorowej i stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych nart. Wszyscy miłośnicy zimowych stoków mogą dzięki niemu cieszyć się więc ulubionym sportem, niezależnie od pory roku. Występuje w kilku wariantach, umożliwiając trening zarówno pojedynczo, jak i w parach. Zatem jest to świetna możliwość połączenia ćwiczeń z wzajemną motywacją lub zwyczajną, niezobowiązującą rozmową z partnerem.

Narciarz nie wymaga skomplikowanej obsługi i specjalnych umiejętności. Wystarczy wejść na urządzenie, stanąć na pedałach i chwycić oburącz uchwyty. Następnie wykonuje się naprzemienne ruchy nogami do przodu i do tyłu, w tym samym czasie ciągnąc i pchając drążki. Należy jednak pamiętać o tym, aby dopasować intensywność ćwiczeń do swojej kondycji i stanu zdrowia.

Zalety korzystania z narciarza

Trenowanie na narciarzu łączy w sobie wiele zalet – świeże powietrze i zdrowa aktywność fizyczna to kumulacja korzyści dla organizmu. Dzięki ćwiczeniom na tym sprzęcie całe ciało może wykonywać efektywną pracę odnoszącą się do podstawowej funkcji człowieka, czyli chodu. Trening na narciarzu zapewnia:

– wzmocnienie siły mięśni ramion, nóg i tułowia,

– wzmocnienie układu oddechowego, odpornościowego i krążenia,

– redukcję tkanki tłuszczowej,

– poprawę koordynacji.

Co więcej, aktywność na narciarzu świetnie stymuluje układ nerwowy, angażując większość mięśni ciała. Uznaje się, że taki trening doskonale sprawdzi się u osób po urazach lub operacjach stawów biodrowych i ramiennych.

Narty i ich znaczenie rehabilitacyjne

Sprzęt do ćwiczeń w plenerze typu narciarz pełni niezwykle istotną funkcję rehabilitacyjną. Trening na przyrządzie angażuje niemal wszystkie mięśnie i jest wskazany podczas przebiegu wielu schorzeń. W przypadku wystąpienia zaburzeń koordynacji czy niektórych chorób neurologicznych warto wybrać się na pobliską siłownię plenerową i wykorzystać ten sprzęt. Co ciekawe, narciarz jest też przydatnym urządzeniem na początku treningów do wielu dyscyplin tlenowych, w których wymagane jest dynamiczne zaangażowanie wszystkich mięśni ciała.

W jakich miejscach warto uwzględnić profesjonalne narty do ćwiczeń?

Siłownie plenerowe zazwyczaj znajdują się w przestrzeni publicznej i każdy może mieć do nich dostęp. Najczęściej umieszczane są więc w parkach, na skwerach w pobliżu osiedli mieszkaniowych, a nawet na terenie szkół. Coraz częściej montuje się je w kurortach i ośrodkach wypoczynkowych – jako alternatywę dla klasycznego klubu fitness. Nie da się ukryć, że takie miejsca są też często usytuowane w pobliżu placów zabaw dla dzieci – w związku z tym można swobodnie ćwiczyć, mając pociechy w zasięgu wzroku.

W każdym miejscu wyposażonym w outdoorowy sprzęt do ćwiczeń powinien zatem znaleźć się narciarz. Za montaż urządzeń odpowiadają włodarze miasta, spółdzielnie mieszkaniowe lub właściciele prywatnych obiektów.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając narciarza?

Zdecydowałeś, że pora wyposażyć obiekt w funkcjonalny sprzęt do ćwiczeń? Musisz zatem wiedzieć, jakie cechy narciarza mają znaczenie. Urządzenia przeznaczone do treningu powinny być przede wszystkim solidne i stabilne. Użytkowanie ich musi być bezpieczne. Sprawdź zatem jakość wybranego przez Ciebie sprzętu. Odpowiedni materiał i porządne wykonanie mogą uchronić Cię przed potencjalnym wydatkiem na serwisowanie. Narciarz ma pełnić funkcję urządzenia zewnętrznego, w związku z czym tworzywo musi być odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne czy wpływ promieni UV.

Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na to, czy jego montaż zapewnia stabilność. Nie pomiń estetyki wykonania – wszystkie urządzenia dostępne na siłowni plenerowej powinny stanowić spójną całość.

Jeżeli zależy Ci na funkcjonalnym i bezpiecznym w użytkowaniu narciarzu, koniecznie sprawdź, jakie jego warianty czekają na Ciebie w ofercie naszego e-sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl