Jak się gra w młynek? Poznaj zasady ponadczasowej gry!

Gry planszowe to znakomity sposób na nudę. Choć mogłoby się wydawać, że odeszły do lamusa, wiele osób nadal wybiera taki sposób spędzania wolnego czasu. Młynek to jedna z najstarszych znanych na całym świecie gier planszowych. Jej zasady są nieskomplikowane, a do przeprowadzenia rozgrywki nie potrzeba wielu akcesoriów. Czy wiesz, jak się gra w młynek? Czytaj dalej, aby poznać zasady tej ponadczasowej gry!

Jak się gra w młynek?

Do gry w młynek nie potrzeba wiele. Musisz mieć jedynie towarzysza do przeprowadzenia rozgrywki, pionki (najczęściej 18, ale istnieją warianty gry na 12 i 20 pionków) i odpowiednią planszę. Składa się ona z 3 różnej wielkości umieszczonych jeden w drugim kwadratów, połączonych liniami. Przecięcia linii oraz rogi kwadratów tworzą w sumie 24 pola. W młynek z powodzeniem mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli. Zasady gry są bardzo proste i intuicyjne. Dla ułatwienia dzieli się ją na trzy etapy.

Zasady gry

Etap I

W pierwszym etapie gracze na zmianę ustawiają pionki na planszy, na dowolnych pustych polach. Nie można przesuwać pionków już stojących na planszy. Każdy gracz dąży do ustawienia trzech swoich pionków w tzw. młynek, czyli na trzech sąsiadujących polach - pionowo lub poziomo. Pozwala to na zbicie jednego z pionków przeciwnika, który zostaje na stałe usunięty z rozgrywki. Jeśli graczowi uda się ustawić ze swoich pionków jednocześnie dwa młynki, ma prawo do usunięcia z planszy dwóch dowolnych pionków przeciwnika.

Etap II

Gdy wszystkie pionki zawodników znajdą się już na planszy, rozpoczyna się kolejny etap gry. W tym momencie gracze na zmianę wykonują ruchy swoimi pionkami, poruszając się po planszy. Pionki można przesuwać tylko o jedno pole, wzdłuż linii. Mogą one zajmować tylko pola wolne. Na tym etapie gracze wciąż dążą do utworzenia młynka.

Etap III

Ostatni etap gry to skoki pionków. Zaczyna się on w momencie, w którym jednemu

z graczy pozostaną już tylko trzy pionki na planszy. Gracz ten uzyskuje wtedy możliwość przeskakiwania swoimi pionkami na dowolne wolne pole na planszy, które nie koniecznie musi sąsiadować czy być połączone linią z polem, na którym pionek stoi. Jeśli obu graczom pozostaną w grze po trzy pionki, oboje mogą stosować zasadę skoków.

Koniec gry

Rozgrywkę przegrywa ten gracz, któremu zostaną tylko dwa pionki na planszy. Można także zostać zablokowanym przez przeciwnika w taki sposób, że nie będzie istniała możliwość dalszego przesuwania żadnego z pionków. Istnieje także jedna specyficzna sytuacja, która pozwala na szybkie zakończenie gry. Jest to ułożenie młynka podwójnego. Jak to wygląda? Jest to sytuacja, w której dochodzi do ustawienia 5 pionków w taki sposób, aby jeden z nich w każdym kolejnym ruchu otwierał jeden młynek, a drugi zamykał. Aby uniknąć osiągnięcia znacznej przewagi jednego z graczy, od samego początku rozgrywki stosuje się zasadę różnych młynków. Polega ona na tym, że kolejny młynek ułożony przez gracza nie może być taki sam, jak poprzedni. Musi składać się z innych pionków lub znajdować w innym miejscu na planszy. Nie istnieje również możliwość cofania się na poprzednie miejsce, w celu ponownego ustawienia tego samego młynka.

Inne warianty gry

Dla urozmaicenia rozgrywki warto znać także inne warianty gry w młynek. Poniżej znajdziesz ciekawe alternatywy!

Młynek szachowy (skoczek)

Do gry potrzebujesz planszy oraz 18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego gracza.

Zasady:

Gra różni się od tradycyjnego młynka zasadami poruszania pionkami. W tej wersji przeskakują one na wolne pola ruchem skoczka, jak konik szachowy - jedno pole do przodu i dwa w bok lub dwa pola do przodu i jedno w bok. Dozwolone jest także przeskakiwanie nad innymi pionkami.

Młynek Laskera

Do gry potrzebujesz planszy i 20 pionków w dwóch kolorach, po dziesięć dla każdego gracza.

Zasady:

Gra przebiega podobnie jak młynek tradycyjny, z tą różnicą, że w pierwszym etapie gracze mają dwie możliwości ruchów. Mogą oni dołożyć nowy pionek na planszę lub wykonać ruch na planszy jednym z już wcześniej ustawionych pionków.

Kiedy wszystkie pionki obu graczy znają się już na planszy, gra przebiega według tradycyjnych zasad.

Młynek szachowy (wieża)

Do gry potrzebujesz planszy oraz 18 pionków w dwóch kolorach, po dziewięć dla każdego gracza

Zasady:

Gra różni się od tradycyjnego młynka sposobem poruszania pionkami. Można przesuwać je na planszy tylko po liniach prostych, o dowolną ilość wolnych pół (zgodnie z zasadami poruszania się wieży w szachach). Nie jest dozwolone przeskakiwanie nad polami, na których stoją inne pionki. Szczególna zasada dotyczy pionków, które znajdują się w polach narożnych. Mogą one dodatkowo poruszać się o dowolną ilość pól wzdłuż przekątnych.

Młynek krzyżowy – wersja dla zabieganych

Do gry potrzebujesz planszy i 12 pionków w dwóch kolorach, po sześć dla każdego gracza.

Zasady:

Gracze ustawiają wszystkie pionki na polach po przekątnej planszy. Następnie na zmianę przesuwają swoje pionki o jedno pole wzdłuż linii, dążąc do utworzenia młynka. Wygrywa ten gracz, który zrobi to jako pierwszy.

Skąd wzięła się gra w młynek?

Wiesz już, jak się gra w młynek. A czy zastanawiałeś się kiedyś nad historią tej ponadczasowej gry? Okazuje się, że sięga ona czasów starożytnych. Za pierwsze plansze służące do gry w młynek uznaje się rysunki wyryte na płytach dachowych jednej z egipskich świątyni w około 1440 r.p.n.e. Ogromną popularnością w Europie gra cieszyła się natomiast w czasach średniowiecznych. Jej nieskomplikowane zasady przesądziły o tym, że do dziś znana jest na całym świecie. Planszę z XVII wieku znaleziono nawet w trakcie prac wykopaliskowych na Zamku Królewskim w Warszawie! Choćby ze względu na niesamowicie długą historię gry, warto znać jej zasady i zaskoczyć swoich znajomych.

Gra w młynek to coś więcej, niż zwykła planszówka. Skoro już wiesz, jak przeprowadzić rozgrywkę zgodnie z zasadami, przyda Ci się odpowiednia plansza. Betonowy stolik do gry w młynek? Możesz go wkopać lub wstawić, w zależności od Twoich potrzeb. Serdecznie zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego sklepu. W naszym asortymencie znajdziesz betonowy stolik do gry w młynek i wiele innych!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl