Park, teren szkoły lub rynek bez ławek? Nie ma mowy! To nieodłączne elementy miejsc publicznych, ale i nie tylko, które odgrywają bardzo ważną rolę. W nowoczesnej architekturze miejskiej sprawdza się ławka betonowa bez oparcia. Co świadczy o jej wyjątkowości? Czytaj dalej i sprawdź, dlaczego ten właśnie rodzaj siedzisk warto uwzględnić w wielu projektach.
Ławka betonowa bez oparcia, czyli nowoczesny element małej architektury
Parki, skwery, blokowiska, place zabaw – to tylko niektóre lokacje, w których nie może obejść się bez takich elementów małej architektury, jak ławki. Dla pieszych stanowią miejsca chwilowego odpoczynku, ważnych m.in. dla osób starszych oraz małych dzieci. W ich przypadku długie spacery szczególnie mogą dawać się we znaki.
Wieloosobowe siedziska stanowią też zachętę do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie sąsiadów, rodziny lub znajomych. A jeśli na odrestaurowanym placu lub skwerze stanie schludna i nowocześnie prezentująca się betonowa ławka bez oparcia, przestrzeń z całą pewnością zyska w oczach mieszkańców, jak i przyjezdnych.
Ławki z betonu to również elementy wykorzystywane w przestrzeniach komercyjnych. To częsty widok spotykany w restauracyjnych bądź hotelowych ogrodach. Co więcej, na ich montaż chętnie decydują się osoby prywatne na swoich domowych posesjach.
Ławka betonowa bez oparcia – czym się wyróżnia na tle innych?
Każda pojedyncza ławka betonowa bez oparcia stanowi alternatywę dla powszechnych odpowiedników z drewna bądź żeliwa. Te, niegdyś będące pierwszym wyborem, niekoniecznie pasują do współczesnych aranżacji miejsc przestrzeni publicznej. Abstrahując jednak od walorów wizualnych, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość.
Wspomniane drewno i żeliwo prędzej czy później ulegają niszczeniu. Pierwszy materiał poddaje się gniciu na skutek opadów deszczu, drugiego zaś nie oszczędza rdza. Nie można zapominać, że tego typu ławki z łatwością mogą zostać zdemolowane przez krewkich osobników.
Powyższe problemy rozwiązuje montaż betonowych ławek. Jakie są ich największe zalety?
Inwestycja na długie lata
Przede wszystkim konstrukcja z betonu jest w stanie zachować nienaruszony wygląd przez bardzo długi czas. Betonowa ławka bez oparcia wytrzymuje uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega przy tym degradacji na skutek oddziaływania promieni słonecznych oraz opadów atmosferycznych.
Strzeż się przed ciężarem!
Standardowa parkowa ławka bardzo często jest łakomym kąskiem dla złodziei. Betonowa skutecznie może zniechęcać do popełnienia kradzieży, wszak znaczne ciężary utrudniają przenoszenie całości. A jeśli zostanie solidnie osadzona w ziemi, staje się wręcz niemożliwa do ruszenia.
Komfort w użytkowaniu
Pokaźna waga sprawia jednocześnie, że ławka jest wygodna w użytku. Odpowiednio wkopana w ziemię gwarantuje całkowitą stabilność, co ogranicza do zera ryzyko jej przewrócenia się w trakcie wypoczynku.
Estetyka i swoboda pielęgnacji
Miejsce siedzące doskonale komponuje się z otoczeniem. Prezencja ławki jest jednocześnie przyjemna dla oka. Co ważne, nienaganny wygląd można utrzymać w łatwy sposób. Nie stwarza bowiem żadnych problemów w trakcie pielęgnacji.
Montaż ławki betonowej bez oparcia – o czym trzeba wiedzieć?
Wspomniano już, że ławka betonowa bez oparcia to trwała konstrukcja, którą ciężko przenieść lub wywrócić. Dzięki temu może służyć miejskiej ludności bez obawy, że zostanie skradziona bądź zniszczona. Trzeba jednak zadbać o jej prawidłowy montaż.
Najważniejsze, aby osadzić ją na odpowiedniej głębokości. Im głębiej zostaną wkopane nogi, tym większa pewność, że ławka nie zmieni swojej pozycji. Również na skutek działania czynników atmosferycznych. Wcześniej należy się upewnić, iż podłoże jest wyrównane. Natomiast chcąc trwale umiejscowić siedzisko w glebie, warto rozważyć jego zabetonowanie.
Ile kosztuje ławka betonowa bez oparcia i na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jak widać, ławka betonowa bez oparcia to sprawdzone rozwiązanie, które nadaje się do zastosowania w wielu miejscach. Czy stanowi dużą inwestycję? Niekoniecznie. Jej cena może sięgać około 1000 zł. Nawet jeśli ktoś uzna ją za spory wydatek, warto mieć na względzie korzyści, jakie przyniesie w dłuższej perspektywie.
Na co zwrócić uwagę, rozważając zakup? Przede wszystkim na rodzaj betonu użytego w produkcji. Dobrym wyborem jest wariant wibrowany o wzmocnionych parametrach wytrzymałościowych i gładkiej powierzchni. Ta powinna być impregnowana, aby zyskać lepszą odporność choćby na promienie słoneczne. Nie można zapominać o siedzisku. Jeśli chodzi o jego wykonanie, najczęściej stosuje się wytrzymałe drewno iglaste.
Ławki z betonu wpisujące się w powyższą charakterystykę uzupełnią publiczną przestrzeń, jak i teren prywatny, zapewniając trwałe miejsca siedzące pasujące do nowoczesnych plenerowych aranżacji. Warto je wykorzystać w każdym projekcie.